قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / اخبار سیگار / مصرف سیگار عامل مبتلا به بیش از ۱۵۰ بیماری قلبی و عروقی
نمایندگی تعمیرات سامسونگ

مصرف سیگار عامل مبتلا به بیش از ۱۵۰ بیماری قلبی و عروقی

محمد حسن لطفی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری برنا در یزد، با بیان اینکه سیگار و فرآوردهای دخانی دومین علت مرگ در جهان است اظهار داشت: سیگار بیش از ۱۵۰ بیماری قلبی، عروقی، فشارخون، تنفسی و سرطان را منتقل می کند. معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با اشاره به ارتباط بیش از ۲۰ درصد جمعیت دنیا با دخانیات گفت: سالانه بیش از ۶ میلیون مرگ از استعمال انواع دخانیات در جهان رخ می دهد.

مصرف سیگار عامل مبتلا به بیش از 150 بیماری قلبی و عروقی
مصرف سیگار عامل مبتلا به بیش از ۱۵۰ بیماری قلبی و عروقی

لطفی با اشاره به صرف سالانه بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان هزینه در ارتباط با حوزه دخانیات در کشور ایران افزود: در سال بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان برای مصرف دخانیات و بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان برای درمان عوارض ناشی از مصرف دخانیات در کشور هزینه می شود.

وی تصریح کرد: سیگار دروازه رفتارهای پر خطر از قبیل اعتیاد است که متأسفانه، اقشار مختلف جامعه به ویژه جوانان و نوجوانان در معرض شدید این آسیب هستند.

وی با اشاره اینکه در استان یزد بیش از ۲۷ درصد جامعه جزو مصرف سیگار و قلیان هستندگفت: متاسفانه از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۵ مبتلایان به سرطان ریه در استان بیش از ۵ برابر افزایش داشته اند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با این مطلب که افزایش بیماری های ناشی از مصرف دخانیات به دلیل عدم اجرای صحیح قانون پیشگیری در مورد استفاده از دخانیات در استان است، اظهار داشت: آموزش شهروندی، توجیه خانواده ها و آگاه سازی مردم از آسیب های انواع مواد دخانی و اجرای جدی مقابله با مصرف دخانیات در جامعه از جمله اقدامات قابل اجرا در این مورد است.

لطفی گفت: برگزاری همایش محل کار سالم در بیمارستان شهید صدوقی و افتتاح ۳ کلینیک تخصصی ترک سیگار با ظرفیت بیش از ۳۰ نفر طی ۶ جلسه آموزشی در استان از جمله شاخص ترین اقدامات دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در هفته مبارزه با دخانیات در استان است.

وی عناوین، خود مراقبتی برای دوری از دخانیات، خانواده سالم با دوری از دخانیات، محل کار سالم، اجرای کامل قوانین برای دوری از دخانیات، آموزش های دینی برای دوری از دخانیات، جوانی سالم بدون سیگار، قلیان و مقابله با قاچاق دخانیات را عناوین روز های ۲ شنبه “آغاز هفته مبارزه با دخانیات” تا روز یکشنبه ” پایان هفته مبارزه با دخانیات ” عنوان کرد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، افتتاح موزه دخانیات در یزد، راه اندازی کمپین مبارزه با دخانیات، برگزاری مسابقه پیامکی در طول هفته دخانیات، بازدید از روستایی فاقد هرگونه دخانیات در استان یزد را از دیگر برنامه های هفته مبارزه با دخانیات در استان دانست.

وی با اشاره به اینکه بحث جلوگیری از مصارف دخانیات موضوعی چند وجهی است افزود: تمام دستگاههای استان به ویژه دستگاههای مرتبط با موضوع باید برابر ضوابط به وظایف خود در این مورد عمل کنند تا بیش از پیش نسبت به پلمپ واحد های صنفی که در حال عرضه قلیان هستند اقدام شود.

لطفی با اشاره به اعتیاد بیش از ۴ در صد از زنان به قلیان و سیگار در استان یزد تصریح کرد: متأسفانه در استان یزد بیش از ۱۷ درصد ازتمام گروه های سنی سیگار مصرف می کنند واین در حالی است که استان یزد بیش از ۴ درصد از متوسط کشور جلوتر است.

نمایندگی تعمیرات ال جی

درباره ی عطا

مطلب پیشنهادی

تایید ارتباط بین سیگار الکتریکی با بیماری آسم و انسداد ریوی

تایید ارتباط بین سیگار الکتریکی با بیماری آسم و انسداد ریوی

نتایج دو مطالعه جدید وجود رابطه استفاده از سیگارهای الکتریکی را با بیماری آسم و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − سه =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.