قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / ترک سیگار / لذات ترک سیگار
نمایندگی تعمیرات سامسونگ

لذات ترک سیگار

فواید زود هنگام و تدریجى ترک سیگار

– ۲۰ دقیقه بعد از استعمال آخرین سیگار،
فشارخون شما پایین مى آید و به سطح معمولى مى رسد. درجه حرارت دست ها و پاهاى شما افزایش می یابد و به حد طبیعى مى رسد.

-۸ ساعت بعد از ترک:
منواکسید کربن در خون شما پایین آمده و به حد مطلوب مى رسد.

-۲۴ ساعت بعد از ترک:
احتمال حمله قلبى در بدن شما کاهش مى یابد.

– دو هفته تا سه ماه بعد از ترک:
گردش خون شما پیشرفت مى کند و عملکرد ریه نیز تا ۳۰ درصد افزایش مى یابد.

– یک تا ۹ ماه بعد از ترک:
سرفه ، ترشحات و گرفتگى، سینوس ، خستگى و کوفتگى و میزان کم آوردن نفس کاهش مى یابد. موهاى ریزى که با حرکت دودى شکل خود خلط را به بیرون از ریه مى رانند، دوباره وظیفه طبیعى خود را در ریه شروع مى کنند و توانایى جابه جایى خلط را به دست مى آورند، ریه را تمیز مى کنند و به این ترتیب عفونت کاهش مى یابد.
تقریباً همه سیگارى ها مى گویند که نمى خواهند بچه هایشان سیگارى شوند در حالى که بچه ها از رفتار والدین خود الگوبردارى مى کنند و بچه هایى که پدر و مادرشان سیگارى هستند بیشتر تمایل به شروع استعمال دخانیات از خود نشان مى دهند.

-۱۰ سال بعد از ترک:
نرخ مرگ ناشى از سرطان ریه نسبت به کسانى که به سیگار کشیدن خود ادامه مى دهند، نصف مى شود. احتمال ابتلا به سرطان دهان، گلو، مرى، مثانه، کلیه و لوزالمعده نیز کاهش مى یابد.

– ۱۵ سال بعد از ترک:
احتمال بیمارى هاى کرونرى قلب به اندازه یک غیرسیگارى کاهش می یابد.

نتایج آنى و ظاهرى ترک سیگار
ترک سیگار به شما کمک مى کند تا عوامل زیان آور تنباکو را در ظاهر خود از بین ببرید:
چین و چروک زودرس در پوست،
بوى بد دهان ، زردى دندان ها، بیمارى هاى لثه، بوى بد لباس ها، زردى دست ها. پشت پا زدن به عادت استعمال تنباکو مزایاى دیگرى نیز به ارمغان مى آورد که شما خیلى زود متوجه آن خواهید شد.

تعدادى از این مزایا در هفته هاى اول به تدریج پدیدار می شود و زندگى شما را روز به روز لذت بخش تر مى کند:
– غذا طعم بهترى پیدا مى کند.
– حس بویایى به حالت طبیعى خود برمى گردد.
– براى فعالیت هاى روزانه مانند بالا رفتن از پله، کارهاى سبک خانه و غیره، نفس کم نمى آورید.
امید دستیابى به سلامت بیشتر یک دلیل خوب براى
ترک سیگار است، اما دلایل مهم دیگرى نیز وجود دارد. استعمال سیگار هزینه زیادى دارد. خسارت اقتصادى استعمال سیگار حدود ۳۹۱/۳ هزار دلار در سال براى هر سیگارى تخمین زده شده است. آیا واقعاً بدون در نظر گرفتن مشکلات بهداشتى مى خواهید به آتش زدن پول هایتان ادامه دهید؟!

لذات ترک سیگار
لذات ترک سیگار

هزینه
سیگاری بودن گران است. به دست آوردن مبلغى که روزانه صرف خرید سیگارتان مى شود، چندان سخت نیست. رقم به دست آمده را ضرب در ۳۶۵ کنید!! این رقم برایتان تعجب آور است. حال این عدد را ضرب در سال هایى که سیگار مى کشید!!! نتیجه به دست آمده شما را مبهوت مى کند. فکر کنید که با این مبلغ چه چیز هایى مى توانستید بخرید!! این بدون در نظر گرفتن خسارت هاى وارد شده بر سلامت و ایمنى زندگى و هزینه اى است که صرف به دست آوردن سلامت از دست رفته شما مى شود.

پذیرش اجتماعى
امروزه سیگار کشیدن از نظر اجتماعى کمتر مورد پذیرش قرار مى گیرد. در عین این که امکان اجراى تصمیمات مبنى بر عدم استعمال دخانیات در همه جاى کشور وجود ندارد در بسیارى از اماکن عمومى استعمال دخانیات ممنوع است و بسیاری از کارفرمایان نیز ترجیح مى دهند افراد غیرسیگارى را استخدام کنند.
مطالعات نشان مى دهد که کارکنان سیگارى هزینه بیشترى به کارفرمایان تحمیل مى کنند. زیرا بیشتر اوقات با حالت بیمار سرکار حاضر مى شوند و کارکنانى که نسبت به غیر سیگارى ها بیشتر بیمار مى شوند خرج کارفرما را براى جایگزینى فرد بالا مى برند.

سلامت دیگران
سیگارى ها نه تنها به سلامت خودشان صدمه مى زنند بلکه بهداشت و سلامت اطرافیان را نیز به مخاطره مى اندازند. وجود «دود دست دوم» (دود باقى مانده از سیگار کشیدن فرد سیگارى در محیط) به همان مقدار خطرناک است که کشیدن خود سیگار. مطالعات نشان داده است که دود دست دوم سالانه موجب مرگ هزاران نفر مبتلا به سرطان ریه و بیماران قلبى در میان افراد غیر سیگارى که فقط در معرض این دود قرار گرفته اند، شده است. بچه هاى مادران سیگارى خصوصاً اگر مادران در دوران باردارى هم سیگار مصرف کنند، در خطر ابتلا به آسم هستند و یا خطر بروز مرگ ناشى از نوعى سندرم؛ سیگاری بودن مادر باردار احتمال تولد نوزاد کم وزن را افزایش مى دهد. نوزادان و کودکانى که در معرض دود سیگار هستند بیشتر دچار عفونت هاى گوش، سرماخوردگى ، برونشیت و دیگر مشکلات تنفسى مى شوند. همچنین دود سیگار مى تواند موجب سوزش چشم، سردرد، تهوع و سرگیجه شود.

الگوى تربیتى مناسب
تقریباً همه سیگارى ها مى گویند که نمى خواهند بچه هایشان سیگارى شوند در حالى که بچه ها از رفتار والدین خود الگو بردارى مى کنند و بچه هایى که پدر و مادرشان سیگارى هستند بیشتر تمایل به شروع استعمال دخانیات از خود نشان مى دهند. شما مى توانید یک الگوى خوب براى فرزندانتان باشید، به شرط این که همین حالا اقدام به
ترک سیگار کنید.

ترک سیگار آسان نیست، ولى براى رسیدن به ترک سیگار کامل و موفق، لازم است بدانید که شما بر علیه چه چیزى مى جنگید، میل شما چیست و چه باید بکنید.

چرا ترک سیگار سخت است؟
مارک تواین مى گوید: «ترک سیگار آسان است، من این کار را صدها بار انجام داده ام!!» ممکن است شما هم سعى در ترک سیگار داشته باشید. چرا در ترک ماندن براى بسیارى از افراد سخت است؟ جواب این سؤال «نیکوتین» است.

نیکوتین چیست؟
نیکوتین ماده مخدری است که به طور طبیعى در تنباکو وجود دارد و به مراتب بیشتر از هروئین و کوکائین اعتیادآور است. بدن از لحاظ فیزیکى و همچنین روحى به نیکوتین وابسته مى شود. مطالعات نشان داده است که سیگارى ها براى پیروزى کامل باید هم در ترک و هم در باقى ماندن در ترک سعى و تلاش کنند. وقتى دود سیگار بلعیده مى شود، نیکوتین به داخل ریه ها حمل مى شود، جایى که به سرعت توسط خون جارى در رگ ها جذب و به سراسر بدن پخش مى شود. نیکوتین روى قسمت هاى بدن تأثیر مى گذارد: قلب، سیستم گردش خون، سیستم هورمونى و متابولیسم و مغز. نیکوتین حتى در شیر مادر و ترشحات مخاطى پشت گردن سیگارى ها وجود دارد. در دوران باردارى نیکوتین آزادانه وارد بند جفت و جفت می شود و در مایع آمونیوم نیز یافت مى شود. همچنین از طریق ناف وارد بدن جنین مى شود.
نیکوتین روى قسمت هاى بدن تأثیر مى گذارد: قلب، سیستم گردش خون، سیستم هورمونى و متابولیسم و مغز. نیکوتین حتى در شیر مادر و ترشحات مخاطى پشت گردن سیگارى ها وجود دارد. در دوران باردارى نیکوتین آزادانه وارد بند جفت و جفت می شود و در مایع آمونیوم نیز یافت مى شود. همچنین از طریق ناف وارد بدن جنین مى شود.
عوامل متعددى در سرعت و روند عملکرد و دفع نیکوتین دخالت دارد. به طور معمول، در بدن یک سیگارى ۳ تا ۴ روز پس از آخرین استعمال  سیگار، نیکوتین وجود دارد. نیکوتین احساس لذت بخشى را در شخص به وجود مى آورد که این احساس در فرد سیگارى تمایل او را در کشیدن بیشتر سیگار افزایش مى دهد. همچنین مانند یک عامل کاهش دهنده فعالیت بدنى وارد فرمان هاى ارسالى به سلول هاى عصبى مى شود. همچنان که سیستم عصبى با نیکوتین سازگارى پیدا می کند، تمایل فرد سیگارى براى کشیدن سیگار و در نتیجه مقدار نیکوتین در خون افزایش مى یابد. بعد از مدتى قدرت تحمل نسبت به مواد مخدر در بدن فرد سیگارى بالا مى رود، به طورى که فرد را به سوى بیشتر مصرف کردن سیگار سوق مى دهد. عاقبت نیکوتین موجود در بدن فرد سیگارى به سطحى معلوم مى رسد و سپس براى باقى ماندن در این سطح و دریافت نیکوتین لازم، به تعداد استعمال سیگار افزوده مى شود.

بازگیرى نیکوتین
وقتى که فرد سیگارى سعى در قطع استعمال سیگار و ترک دارد، فقدان نیکوتین او را به سوى علایم بازگیرى هدایت مى کند. بازگیرى هم فیزیکى و هم روحى است. در بازگیرى فیزیکى، بدن به کمبود نیکوتین واکنش نشان مى دهد و در بازگیرى روحى، فرد سیگارى مجبور است با یک عادت و البته یک رفتار مبارزه کند. اگر مى خواهید ترک موفقیت آمیزى داشته باشید باید به هر دوى اینها واقف باشید و اهمیت دهید.

علایم بازگیرى مى تواند شامل موارد زیر باشد:
افسردگى، احساس ناامیدى و عصبانیت، کج خلقى و زودرنجى، بدخوابى، عدم تمرکز حواس، بیقرارى، سردرد، خستگى، بالا رفتن اشتها. نشانه هاى بازگیرى در فرد، او را به سوى شروع دوباره استعمال سیگار هدایت مى کند تا جایى که مى خواهد سطح نیکوتین بدن را با استعمال سیگار به سطح قبلى برساند. اگر فردى به طور مرتب براى کمتر یا بیشتر از چند هفته سیگار کشیده باشد و به طور ناگهانى قصد کنار گذاشتن آن را داشته باشد، علایم بازگیرى بروز خواهد کرد. این علایم معمولاً ظرف کمتر از یک ساعت پس از استعمال آخرین سیگار شروع مى شود و در طول ۲ تا ۳ روز به اوج خود مى رسد. علایم بازگیرى مى تواند کمتر از چند روز یا چند هفته به طول انجامد.

چرا سیگار را ترک می کنید؟
معمولاً در فهرست دلایلى که مردم براى ترک سیگار در نظر دارند، سلامتى و تندرستى در رأس همه این دلایل قرار مى گیرد. استعمال سیگار یک عامل خطرناک براى بروز بسیارى از انواع سرطان از جمله سرطان دهان، حنجره، گلو، مثانه، کلیه، لوزالمعده، کبد، معده، روده بزرگ، مقعد و در بعضى موارد سرطان خون است. سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیمارى هاى ریوى مانند اتساع ریه و یا برونشیت مزمن را افزایش مى دهد و همچنین باعث چین و چروک زودرس در پوست، بوى بد دهان، بدن و لباس ها و زرد شدن انگشتان مى شود. کسانى که قبل از ۳۵ سالگى سیگار را ترک مى کنند، ۹۰ درصد از خطرهاى ناشى از استعمال تنباکو جان سالم به در مى برند. حتى کسانى که سیگار را دیرتر از این سن ترک مى کنند احتمال بروز خطر مرگ زودرس را به طور قابل ملاحظه اى کاهش مى دهند. همچنین سیگارى هایى که ترک کرده اند از زندگى خود بیشتر لذت مى برند زیرا کمتر به سرماخوردگى و آنفلوآنزا دچار مى شوند و میزان ابتلا به برونشیت و ذات الریه در این افراد کاهش چشمگیرى مى یابد و در کل داراى وضعیت بهتر سلامتى مى شوند.
در چندین دهه عموم پزشکان جراح، خطرات و بیمارى هاى ناشى از استعمال سیگار را گزارش کرده اند. صرف نظر از سن شما و یاتاریخچه مصرف سیگار، مزایایى در ترک سیگار وجود دارد:
– کسانى که سیگار را ترک مى کنند زندگى طولانى ترى نسبت به کسانى که به کشیدن سیگار ادامه مى دهند، دارند. مثلاً افرادى که قبل از ۵۰ سالگى سیگار را ترک مى کنند در مقایسه با افرادى که به سیگار کشیدن ادامه مى دهند خطر مرگ آنها به یک دوم مى رسد.
– ترک سیگار احتمال بروز سرطان ریه و دیگر انواع سرطان، حمله قلبى، سکته و بیمارى هاى ریوى مزمن را کاهش مى دهد.
– در زنانى که قبل از باردارى و حتى قبل از سه تا چهار ماهگى  جنین سیگار کشیدن را متوقف مى کنند، احتمال خطر به دنیا آوردن نوزاد کم وزن به طور چشمگیرى کاهش مى یابد.

نمایندگی تعمیرات ال جی

درباره ی عطا

مطلب پیشنهادی

ماه رمضان بهترین موقعیت برای ترک سیگار

ماه رمضان بهترین موقعیت برای ترک سیگار

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگ نگار،آیا تا به حال تصمیم به ترک سیگار گرفته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 9 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.