قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / اخبار سیگار / فروش سیگار فقط در مغازه‌های دارای مجوز
نمایندگی تعمیرات سامسونگ

فروش سیگار فقط در مغازه‌های دارای مجوز

طبق ابلاغیه جدید وزارت صنعت از امروز، اول دی ماه فقط سوپرمارکت‌ها، خواربارفروشی‌ها و سقط‌فروشانی که دارای مجوز هستند، اجازه دارند محصولات دخانی توزیع کنند. از حدود ۲سال قبل ساماندهی مجوزهای عمده‌فروشی محصولات دخانی آغاز شده است و رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور گفته است: از جمله شرایط صدور مجوز خرده‌فروشی محصولات دخانی رعایت حداقل فاصله ۱۰۰‌متری از مراکز آموزشی، فرهنگی، مذهبی و ورزشی است.

فروش سیگار فقط در مغازه‌ های دارای مجوز
فروش سیگار فقط در مغازه‌ های دارای مجوز

محمدرضا تاجدار، رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان کالاهای دخانی نیز طی نامه‌ای که در حمایت از این تصمیم نوشته، اعلام کرده که ساماندهی این بخش از بازار در راستای کاهش میزان قاچاق، توزیع منطقی ثروت و مبارزه با رانت‌خواری و گسترش عدالت اجتماعی است.

آمارهای متناقض مصرف و قاچاق سیگار
آمارهای اعلامی مسئولان مربوطه گویای تناقض در تخمین میزان مصرف و قاچاق سیگار در کشور است و از ۵۵ تا ۶۷ میلیارد نخ، از زبان مسئولان بیان شده است، سهم قاچاق در این مصرف نیز از ۱۲ تا ۲۵ میلیارد نخ گفته شده است، پیش‌تر عبدالرضا عزیزی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس نیزاعلام کرد: «به اندازه بودجه عمرانی در کشور، سیگار  دود می‌شود» در همین حال واردات رسمی سیگار به کشور در سال۱۳۹۳، ۱۴ میلیارد نخ اعلام شده است. ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا مرجع ذیربط برای اعلام میزان مصرف سیگار را وزارت بهداشت دانسته است. ایسنا اعلام کرد حجمی نزدیک به ۸۰ درصد از محصولات دخانی موجود در بازار از طریق واردات تامین می‌شود. آمار به طور قاطع می‌گوید که حداقل ۳۰‌درصد از این واردات از طریق قاچاق به بازار ورود پیدا می‌کند، در حالی که براساس برنامه پنجم، واردات سیگار در پایان این برنامه (۱۳۹۴) باید به صفر برسد و از ابتدای سال آینده واردات قانونی سیگار ممنوع خواهد بود و برندهای خارجی سیگار تنها در داخل تولید خواهند شد.

برخورد با عرضه ۲۰‌برند عمده سیگار قاچاق و تقلبی
رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور در ابتدای آذر اسامی سیگارهای قاچاق موجود در بازار را اعلام و از مردم درخواست کرده است که از خرید آنها خودداری کنند. طبق اعلام این مرکز، فهرست سیگارهای قاچاق برندهای به ترتیب اولویت و حجم قاچاق آنها شامل؛ مارلبرو، رویال‌۵، ویلیامز، میلانو، میکادو، گراند، ویکتوری، ام‌ام، کینگدام، پرستیژ، سر، والدن، میامی، پلیژر، کمل، اسیکس، الگانس، بن، اروس و منچستر است.

ارزان‌ترین سیگار منطقه
رستمیان نایب رئیس کـمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه ما باید برای کالاهای آسیب‌رسان جریمه بزنیم و پول آن را برای عوارض سلامت هزینه کنیم، گفت: اکنون ما در بین ۲۳ کشور منطقه ارزان‌ترین قیمت سیگار را داریم اما باید بتوانیم بر این کالاها عوارض ایجاد کنیم؛ چرا که هر ۱۰‌درصد عوارض چند درصد کاهش مصرف را به دنبال دارد.

اعتراف به عدم موفقیت
علی‌اکبر سیاری معاون بهداشت وزارت بهداشت یـــکــی از استراتژی‌های این وزارتخانه در حوزه سیگار را افزایش قیمت برشمرد و گفت: یکی از راه‌های کاهش مصرف سیگار افزایش قیمت آن است، اما ما هرچه تلاش کردیم که مالیات بر سیگار را افزایش دهیم به بهانه افزایش قاچاق موفق نشدیم. گفتنی است سازمان جهانی بهداشت شعار روز جهانی بدون دخانیات در سال گذشته را «افزایش مالیات دخانیات» اعلام کرده بود.

سیگار فقط ایرانی
تبصره ۳ ماده ۱۰۲ قانون برنامه پنجم: قانون ممنوعیت ورود کالاهای غیرضرور در طی برنامه پنجم برای سیگار لازم‌الاجرا نیست. دولت مکلف است اقدامات لازم را مشتمل بر کاهش مصرف، تولید سیگار خارجی معتبر با نشان تجاری اصلی در داخل کشور مشروط بر تعهد شرکت مذکور به عدم واردات را به‌عمل آورد به‌نحوی که تا پایان برنامه، توازن تولید در داخل با مصرف برقرار گردد.

نمایندگی تعمیرات ال جی

درباره ی عطا

مطلب پیشنهادی

تایید ارتباط بین سیگار الکتریکی با بیماری آسم و انسداد ریوی

تایید ارتباط بین سیگار الکتریکی با بیماری آسم و انسداد ریوی

نتایج دو مطالعه جدید وجود رابطه استفاده از سیگارهای الکتریکی را با بیماری آسم و …