قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / اخبار سیگار / سیگار و استرس عاملی برای پرکاری تیروئید

سیگار و استرس عاملی برای پرکاری تیروئید

یک فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم گفت: سیگار نکشیدن و کاهش استرس در پیشگیری از ایجاد پرکاری تیروئید موثر است. دکتر سیدبهمن قادریان در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: ترشح زیاد هورمون‌های تیروئیدی نتیجه پرکاری این غده در بدن است که مشکلات عدیده‌ای را برای افراد ایجاد می‌کند. وی ادامه داد: علت عمده پرکاری غده تیروئید نوعی بیماری خودایمنی در بدن به نام “گریوز” است. در بیماری خودایمنی معمولا نوعی آنتی ‌بادی علیه یک عامل خارجی تولید می‌شود که در برخی موارد به دلیل شباهت عامل خارجی با بافتی از بدن یا تشخیص اشتباه آنتی بادی در نوع عامل خارجی، آنتی بادی تولید شده روی آن بخش از بافت تاثیر می‌گذارد و به آن صدمه وارد کند.

فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز افزود: در مواردی، پادتنی که در بدن تشکیل می‌شود، گیرنده‌های غده تیروئید را تحت تاثیر قرار می‌دهد و موجب تحریک یا مهار سلول‌های این بافت می‌شود بنابراین در مواردی که موجب مهار می‌شود، بیماری کم‌کاری تیروئید و در مواردی که موجب تحریک سلول‌ها می‌شود، بیماری پرکاری تیروئید ایجاد خواهد شد.

سیگار و استرس عاملی برای پرکاری تیروئید
سیگار و استرس عاملی برای پرکاری تیروئید

قادریان تصریح کرد: در شرایطی که این آنتی بادی‌ها موجب تحریک سلول‌های غده تیروئید شود، بیماری گریوز بروز می‌کند. بیماری گریوز شایع‌ترین علت پرکاری تیروئید به شمار می‌رود و در جوانان و خانم‌ها شیوع بیشتری دارد. وی تاکید کرد: عوامل محیطی مانند سیگار و استرس بیماری گریوز را تشدید می‌کند و در افرادی که به طور ناگهانی دچار استرس می‌شوند این مسئله بسیار دیده شده است. بنابراین از راه‌های اساسی پیشگیری از پرکاری تیروئید می‌توان بر کاهش استرس و عدم استعمال سیگار تاکید کرد. تغذیه تقریبا تاثیری در پیشگیری از پرکاری تیروئید ندارد ولی چون استفاده از ید ممکن است پرکاری این غده را تشدید کند، توصیه می‌شود در دوره درمان از ید کمتری استفاده شود.

درباره ی عطا

مطلب پیشنهادی

مجازات زائران سیگاری و معتاد در عربستان

مجازات زائران سیگاری و معتاد در عربستان

خبرگزاری ایسنا:براساس قوانین عربستان در اماکن عمومی شهرهای مکه و مدینه، استعمال دخانیات «ممنوع» است …