قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / اخبار سیگار / سیگار مرگ‌آورتر از مواد مخدر

سیگار مرگ‌آورتر از مواد مخدر

در رابطه با زیان‌های مصرف سیگار و تنباکو زیاد صحبت شده است، اما هیچ‌کدام کافی به نظر نمی‌آید. در بررسی‌های گذشته افرادی که سیگار می‌کشیدند سه برابر افراد غیرسیگاری به سرطان ریه مبتلا می‌شدند. این رقم در حال حاضر به ۳۰ برابر افزایش پیدا کرده است. هم‌اکنون در جهان بیشتر از یک میلیارد سیگاری زندگی می‌کند که ۳۰۰ میلیون آنها را زنان تشکیل می‌دهند. تقریباً شش میلیون نفر از مردم جهان جان خود را به علت مصرف سیگار از دست می‌دهند که این تعداد در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به یک میزان است.

سیگار مرگ‌ آورتر از مواد مخدر
سیگار مرگ‌ آورتر از مواد مخدر

همچنین در مطالعات جهانی مشخص شده است سیگار بیش از مصرف مواد مخدر و استفاده از اسلحه، منجر به مرگ افراد شده است. در ایران هم که بیش از ۷۰ میلیون جمعیت دارد، ۱۲ میلیون سیگاری داریم که یک ششم جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد. هر کدام از این افراد به طور متوسط روزی ۱۴ نخ سیگار مصرف می‌کنند و اکثر آنها از سنین ۱۲ یا ۱۳ سالگی مصرف سیگار را شروع کرده‌اند. در ایران سالانه ۶۵ میلیارد نخ سیگار مصرف می‌شود که ۳۸ میلیارد آن تولید داخل و ۱۰ تا ۱۲ میلیارد آن واردات رسمی و ۱۰ تا ۱۲ میلیارد هم قاچاق است.

به نظر می‌رسد صنعت سیگار سودآورترین و مرگ‌آورترین تجارت در دنیا به حساب می‌آید. این در حالی است که روزانه حدود ۱۸۰ نفر، معادل تعداد سرنشینان یک هواپیما، بر اثر بیماری‌های ناشی از دخانیات جان خود را از دست می‌دهند. به گفته سازمان جهانی بهداشت، ساده‌ترین راه کاهش مصرف دخانیات، افزایش مالیات روی محصولات سیگار است. دو مفهوم بسیار مهم در زمینه سیگار باید در نظر داشت. غیر از افرادی که سیگار می‌کشند، سیگاری‌های دست دوم هم وجود دارند. سیگاری‌های دسته دوم افرادی هستند که با افراد سیگاری زندگی و یا معاشرت دارند و در زمانی که آنان سیگار می‌کشند، کنار آنها تنفس می‌کنند. این افراد نیز از مضرات سیگار در امان نیستند و بیشتر در معرض ابتلا به سرطان‌های ریه، معده و مری نسبت به افراد عادی هستند. سیگاری‌های دست سوم هم افرادی هستند که با وسایلی که دود و گرده سیگار روی آنها نشسته، در تماس هستند.

گرده سیگار که روی لباس، وسایل، میز و لوازم کار و منزل می‌نشیند نیز زیان‌بار است و می‌تواند روی سیستم تنفسی فرد تأثیر بگذارد. بنابراین نمی‌توان گفت به این خاطر که پدری در خارج از خانه سیگار مصرف می‌کند، باقی اعضای خانواده وی از آسیب در امان‌اند. از سوی دیگر بیشتر نوجوانانی که به سیگار روی آورده‌اند، والدین سیگاری داشته‌اند. بنابراین یک فرد با مصرف سیگار، نه تنها سلامتی و سرنوشت خود، بلکه سرنوشت چندین نسل پس از خود را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

درباره ی عطا

مطلب پیشنهادی

سیگاری‌ها چقدر درآمد نصیب دولت کردند؟

سیگاری‌ها چقدر درآمد نصیب دولت کردند؟

دریافت مالیات‌های مستقیم و غیرمستقیم یکی از منابع کسب درآمد دولت محسوب می‌شود و در …