قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / اخبار سیگار / سیگار سالانه جان چند‌ هزار ایرانی را می‌گیرد؟
نمایندگی تعمیرات سامسونگ

سیگار سالانه جان چند‌ هزار ایرانی را می‌گیرد؟

تعدادشان کم نیست، کسانی که در ایران سیگار و قلیان مصرف می‌کنند؛ ۵‌میلیون و ٣٠٠‌هزار نفری می‌شوند. آمار مرگ‌ومیرشان هم کم نیست. بررسی‌ها نشان می‌دهد سالانه ۵٠‌هزار ایرانی مستقیم و غیرمستقیم، به خاطر مصرف سیگار یا در معرض دود آن قرار گرفتن، جانشان را از دست می‌دهند. این آمار در دنیا، چندین برابر ایران است، حدود ۶‌میلیون نفر در ‌سال که ۶٠٠‌هزار نفرشان به‌طور مستقیم سیگار مصرف نمی‌کنند. علی‌اکبر سیاری، معاون بهداشت وزیر بهداشت، در نشست خبری کنترل دخانیات که روز گذشته برگزار شد، این موضوعات را مطرح کرد.

به گفته این مسئول در وزارت بهداشت، مصرف سیگار ٢٠ تا ٣٠‌سال از عمر افراد کم می‌کند، اتفاقی که سبب کاهش نیروی انسانی بازار کار و ضربه زدن به اقتصاد کشور می‌شود. مصرف سیگار، احتمال ابتلا به سرطان ریه را ٣٠ برابر و احتمال ابتلا به سکته قلبی را ٢ تا ۴ برابر افزایش می‌دهد. سرطان ریه در مردان تا ٩٠‌درصد و در زنان تا ٨٠‌درصد مربوط به مصرف سیگار است. سیاری اینها را گفت و ادامه داد: مصرف سیگار احتمال ابتلا به سرطان‌های مری، معده، کبد، کلیه، پانکراس، مثانه و پوست را افزایش می‌دهد پس چرا باید بابت ابتلا به سرطان و مردن، پول بپردازیم.

حالا همین مسئول در وزارت بهداشت، یکی از راه‌های مبارزه با مصرف سیگار را افزایش قیمت آن از طریق افزایش مالیات مطرح می‌کند. «اکنون ١١‌درصد قیمت خرده‌فروشی سیگار از آن مالیات گرفته می‌شود، اگر ١٠‌درصد مالیات سیگار را افزایش دهیم، مصرف آن تا ٨‌درصد کاهش می‌یابد.» این اقدام اما مخالفانی دارد، موضوعی که سیاری به آن اشاره کرد. «مخالفان افزایش مالیات سیگار بر این عقیده‌اند که با افزایش مالیات، میزان قاچاق سیگار افزایش می‌یابد در حالی که همزمان با بالا بردن قیمت می‌توان قاچاق آن را نیز کم کرد، بنابراین اکنون به دنبال تصویب افزایش مالیات خرده‌فروشی سیگار هستیم تا پول آن به خزانه دولت برود.» از این سیگار که بگذریم به قلیان می‌رسیم. قلیانی که مصرفش در ایران به شدت در حال افزایش است، معاون وزیر بهداشت در این‌باره گفت: «مصرف یک قلیان کامل معادل مصرف ۴٠ تا یکصد نخ سیگار است در حالی ‌که مردم فکر می‌کنند چون دود قلیان از آب عبور می‌کند ضرری ندارد در حالی ‌که این باور اشتباه است.»

ایران رتبه نوزدهم را از ٢٠ کشور مدیترانهدر مصرف دخانیات دارد
در ادامه این نشست خبری، مدیرکل دفتر سلامت محیط و کار وزارت بهداشت هم صحبت‌هایی کرد. او با هشدار نسبت به رشد مصرف قلیان در کشور گفت: «در صورت ادامه این روند، ایران طی ۴٠‌سال آینده جزو ٣ کشور اول مصرف دخانیات خواهد بود. متاسفانه ما در کشور با رشد مصرف قلیان حتی در بین زنان مواجه هستیم؛ به‌طوری که مصرف قلیان در زنان بیشتر از مردان است و این موضوع خطر ابتلای کودکان و نوجوانان به بیماری‌ها را نیز افزایش می‌دهد.» به گزارش ایسنا، خسرو صادق‌نیت هم بر افزایش مالیات بر سیگار دست گذاشت، اتفاقی که در ایران به‌دلیل ترس از افزایش قاچاق هیچ‌ وقت اجرا نشده. او با بیان این‌که ایران از نظر مصرف دخانیات از بین ٢٠ کشور مدیترانه شرقی رتبه ١٩ را دارد، گفت: «ما تنها حدود ١١‌درصد مالیات را بر سیگار اعمال می‌کنیم.

این میزان نشان می‌دهد که باید بیشتر در زمینه افزایش مالیات بر دخانیات کار کنیم.» او با تأکید بر لزوم انجام اقداماتی که باید در زمینه توزیع و عرضه مواد دخانی صورت گیرد، ادامه داد: «در زمینه در معرض دود مواد دخانی بودن جلساتی را با وزارت صنعت، معدن و تجارت، اماکن و غیره داشتیم و نتیجه آن شد که اقداماتی را در زمینه توزیع و عرضه مواد دخانی انجام دهیم. متاسفانه برای تهیه سیگار حتی از کنار مدارس تنها ٣ تا ۵دقیقه زمان لازم است، بنابراین باید در عرضه سیگار محدودیت‌هایی اعمال شده و عرضه آن ساماندهی شود.» به گفته مدیرکل دفتر سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، نزدیک به ٣٠‌درصد کودکان زیر ۵‌سال در کشور با مواد دخانی مواجه هستند. او به برنامه‌های وزارت بهداشت برای هشدار دادن به مردم هم اشاره کرد. «قرار است از طریق اطلاع‌رسانی مطبوعات و صداوسیما و قرار دادن اطلاعات در مورد مضرات مصرف این مواد در دسته‌بندی‌ها انجام ‌گیرد.»

۵٠‌درصد مرگ‌ومیرهاناشی از مصرف دخانیات است
سرپرست دفتر سلامت و ارتقای آموزش وزارت بهداشت هم در این نشست، نسبت به مرگ‌ومیر ناشی از مصرف مواد دخانی هشدار داد. شهرام رفیعی‌فرد به بررسی‌هایی اشاره کرد که نشان می‌دهد از هر ١٠نفر سیگاری ٩نفر قبل از ١٨سالگی استعمال سیگار را شروع کرده‌اند. «باید کاری کرد که کودکان و نوجوانان سیگار را به‌عنوان یک هنجار نبینند. زیرا ۵٠‌درصد مرگ‌ومیرها ناشی از مصرف دخانیات است.» به گفته او، بررسی‌ها نشان داده که افراد بزرگسال ٢۵‌درصد و کودکان ۵٠ تا ١٠٠‌درصد در معرض این دود هستند. سرپرست دفتر سلامت و ارتقای آموزش وزارت بهداشت، قلیان را دردسر جدید کشور دانست. «قلیان بدتر از سیگار است، ما در دود سیگار ۴٠نوع ماده سرطان‌زا داریم، در حالی ‌که در قلیان تعداد مواد سرطان‌زا ۴٠٠ نوع است، بنابراین درگیری ما یک درگیری جدی با سرطان است. متاسفانه ١٠‌درصد از ٧٨‌میلیون نفر ایرانی سیگار می‌کشند و سایرین نیز در معرض دود سیگار و دخانیات هستند.» او ادامه داد: «موضوعی به نام سندرم مرگ ناگهانی نوزادان داریم که مصرف دخانیات احتمال آن را افزایش می‌دهد، زیرا نوزاد در معرض دود دخانیات است.»

او به آمار بالای مصرف دخانیات در میان زنان اشاره کرد و گفت: «متاسفانه در حال حاضر به ازای هر ۶مرد سیگاری یک زن سیگاری داریم.» به گفته این مسئول در وزارت بهداشت، سالانه در کشور ١٠‌هزار ‌میلیارد تومان هزینه مصرف سیگار می‌شود و در مقابل ٢٠ تا ٣٠‌هزار ‌میلیارد تومان برای سلامت و درمان مصرف‌کنندگان سیگار هزینه می‌شود. «دخانیات ١۴ نوع سرطان ایجاد می‌کند و ما سالانه ٨‌میلیارد تومان خرج سرطان می‌کنیم، اما در این میان مهم جان‌هایی است که از دست می‌دهیم.» رفیعی‌فرد گفت: «۵٠‌درصد سیگاری‌ها بر اثر مصرف دخانیات می‌میرند، در حالی‌ که صنعت دخانیات تبلیغ می‌کند و می‌گوید چه کسی گفته که دخانیات کشنده است.»

نمایندگی تعمیرات ال جی

درباره ی عطا

مطلب پیشنهادی

هیچ محدودیتی برای تولید سیگار نداریم

هیچ محدودیتی برای تولید سیگار نداریم

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک می گوید: ما هیچ محدودیت یا مانعی برای استقرار واحدهای صنعتی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + چهار =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.