قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / اخبار سیگار / رکود در تولید سیگار کشور با اخذ مالیات بر ارزش افزوده
نمایندگی تعمیرات سامسونگ

رکود در تولید سیگار کشور با اخذ مالیات بر ارزش افزوده

محمدحسین برخوردار، مدیرعامل شرکت دخانیات ایران معتقد است اخذ مالیات بر ارزش افزوده تا زمانی که زیرساخت‌های کنترل بر خرده‌فروشی‌ها در کشور آماده نباشد، درست نیست و سبب بروز رکود در تولید می‌شود. البته برخوردار از موافقان مالیات ۲۰‌درصدی است که به‌عنوان مالیات بر فروش اخذ می‌شود. او در گفت‌وگویی با «فرصت‌امروز» سایر مشکلات بخش تولید سیگار در کشور را بازگو کرده که در ادامه می‌خوانید.

***

شما در مصاحبه‌های پیشین‌تان افزایش مالیات از سیگار را موجب رکود تولید اعلام کرده‌اید، مطالعات نیز نشان می‌دهد افزایش مالیات، کاهش مصرف را درپی خواهد داشت. دلایل‌تان را بفرمایید.

دو نوع مالیات شامل ۲۰‌درصد مالیات بر فروش و ۱۵‌درصد مالیات بر ارزش افزوده از تولیدکنندگان سیگار در کشور گرفته می‌شود. ما با مالیات ۲۰‌درصدی فروش موافقیم اما مشکل اصلی در مالیات‌های ارزش افزوده است. دریافت این مالیات تا زمانی که زیرساخت‌های لازم برای کنترل و نظارت بر خرده‌فروشی‌های سراسر کشور آماده نباشد، درست نیست. خرده‌فروشی‌های ما هنوز از سیستم صندوق‌های الکترونیکی برخوردار نیستند و تا زمانی که این زیرساخت‌ها فراهم نشود، بخشی از مالیات بر ارزش افزوده هم دریافت نمی‌شود.

رکود در تولید سیگار
رکود در تولید سیگار

مجلس موافق افزایش مالیات بر سیگار است و دلایل خود را در کاهش مصرف می‌داند، نظر شما چیست؟

در همه جای دنیا مالیات بر ارزش افزوده را خرده فروش‌ها پرداخت می‌کنند و بر همین اساس، دلایل آنها برای افزایش مالیات سیگار و ارتباط آن با کاهش مصرف، درست به نظر می‌رسد. این مسئله اما در کشور ما که بر خرده‌فروشی‌ها نظارت و کنترلی اعمال نمی‌شود، نه تنها عامل کاهش مصرف نیست بلکه به افزایش واردات و به‌ویژه قاچاق سیگار هم منجر می‌شود که اکنون به وفور شاهد آن هستیم.

وضعیت تولید شرکت دخانیات در شرایط کنونی چگونه است؟ آیا امسال کاهش تولید داشته‌اید؟ چه میزان؟

وضعیت تولید مانند سال‌های گذشته است و در حالت ایستایی قرار داریم. معمولا بیلان آخر سال نشان می‌دهد افت تولید داشته‌ایم یا نه. اما بررسی‌ها و آمارهای موجود نشان می‌دهد که در ۹ماهه امسال نسبت به ۹ماهه سال۹۳، ۵‌درصد کاهش تولید داشته‌ایم.

وضعیت تولید توتون و تنباکو در کشور چگونه است و تا چه میزان از مصرف صنایع داخلی را تامین می‌کند؟

در بخش توتون سالانه ۸ تا ۹‌هزار تن تولید داخل داریم که ۵۰‌درصد آن به مصرف داخلی می‌رسد و ۵۰‌درصد هم صادر می‌شود. در تولید تنباکوی طبیعی هم که برای استعمال قلیان است، فروش داخلی نداریم و تمام محصول تولیدی صادر می‌شود. البته در تولید سیگار روش‌های خوبی را در پیش گرفته‌ایم که به سلامت جامعه هم کمک می‌کند. تولید سیگار با کاهش قطران و نیکوتین یکی از راه‌هایی است که بر سلامت و بهداشت افراد تاثیر‌گذار است و ما این کار را آغاز کرده‌ایم.

براساس برنامه پنجم توسعه اقتصادی، تولید سیگار با سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی باید جایگزین واردات شود. با توجه به پایان مهلت برنامه پنجم، تا چه میزان به این اهداف رسیده‌ایم؟

نزدیک به ۴۰‌درصد از سیگارهای مصرفی در کشور وارداتی است و ظرفیت تولید داخل از ۲۴‌میلیارد نخ سیگار اکنون به حدود ۸/۵‌میلیارد نخ در سال رسیده است. با این وضعیت خودتان محاسبه کنید که چقدر به اهداف برنامه پنجم توسعه در بخش سیگار و دخانیات دست یافته‌ایم!

نمایندگی تعمیرات ال جی

درباره ی عطا

مطلب پیشنهادی

تایید ارتباط بین سیگار الکتریکی با بیماری آسم و انسداد ریوی

تایید ارتباط بین سیگار الکتریکی با بیماری آسم و انسداد ریوی

نتایج دو مطالعه جدید وجود رابطه استفاده از سیگارهای الکتریکی را با بیماری آسم و …