قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / اخبار سیگار / حمله شدید مدیرعامل دخانیات به وزارت بهداشت
نمایندگی تعمیرات سامسونگ

حمله شدید مدیرعامل دخانیات به وزارت بهداشت

محمد حسین برخوردار مدیر عامل دخانیات ایران در گفتگو با تراز گفت: متاسفانه امروز شاهد این هستیم که حدود ۴۰ درصد سیگار مصرفی کشور از طریق قاچاق سیگار تامین می شود. وی افزود: طبق آمار سال گذشته حدود ۶۷ میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می شود که سهم شرکت دخانیات حدود ۹ میلیارد نخ است و ۱۴ میلیارد نخ نیز از طریق مبادی قانونی وارد کشور می شود. ضمن اینکه ۴ میلیارد نخ نیز از طریق تولید صنعتی خارج از دخانیات تولید می شود.

برنامه ریزی برای زمین زدن شرکت دخانیات ایران
برخوردار تصریح کرد: شرکت دخانیات چیزی حدود ۸۰ سال قدمت دارد و در طول این سال ها مرکز تحقیقات آن فعال بوده است. پس به راحتی با سیستم و تکنولوژی موجود در مراکز تحقیقاتی دخانیات کیفیت سیگار تولیدی به طور دقیق مورد رصد و بررسی قرار می گیرد لذا کیفیت سیگارهای داخلی خوب و قابل دفاع است اما مسئله این است که شرکت های خارجی قیمت محصولات خودشان را طوری تنظیم می کنند که بتوانند با ورود این سیگارها به صورت قاچاق شرکت دخانیات ایران را زمین بزنند.

عدم همکاری وزارت بهداشت با شرکت دخانیات
مدیرعامل شرکت دخانیات خاطرنشان کرد: بسته ها و پاکت های سیگار درسایر کشورها عموما با جمله ای هشدار دهنده درباره مضرات سیگار مزین شده است اما در ایران وزارت بهداشت به شرکت دخانیات حکم کرده است که این پاکت ها با تصاویری در مورد مضرات سیگار فروخته شوند که این تصاویر با ایجاد یک ظاهر ناهنجار مردم را به مصرف سیگارهای قاچاق سوق داده وبه عدم استفاده از سیگارهای تولید داخل ترغیب می کند.

وی در ادامه افزود: در واقع یکی از راه های شناخت سیگار قاچاق از سیگارهای تایید شده توسط شرکت دخانیات همین لیبل ها و برچسب های موجود روی بسته بندی سیگارهاست.

بخش حاکمیتی را از دخانیات جدا کرده اند
برخوردار در مورد گردش و درآمد مالی شرکت دخانیات گفت: متاسفانه دخانیات در حال حاضر در نقطه مطلوبی قرار ندارد چراکه قبلا سهم بسیار خوبی در بازار داشته است اما در چند سال گذشته سهم خود در بازار را به عناوین مختلف از دست داده است. متاسفانه اشتباهی که در خصوصی سازی رخ داد این بود که این ها بخش حاکمیتی را از دخانیات جدا کرده اند یعنی آنجایی که دخانیات مبارزه با کالای قاچاق و مجوز تولید را برعهده داشته است این مسئولیت و اختیارات از دخانیات گرفته شده است و امروز شاهدیم با رها کردن دخانیات این شرکت با پرسنلی زیادی که دارد روزبه روز دچار افول تولید شده است.

افزایش کیفیت سیگار برای ترقیب مردم به استفاده از آن
برخوردار تصریح کرد: ما برای بازگرداندن دخانیات به میزان تولید گذشته برنامه هایی داریم که طراحی و اجرای آن ها را آغاز کرده ایم. وی در مورد کیفیت سیگارهای قاچاق گفت: وقتی ما در شرکت دخانیات کیفیت سیگارهای قاچاق را بررسی می کنیم می بینیم این سیگارها کیفیت مناسبی نداشته و اثرات سوء آن ها به مراتب بیشتر از سیگارهای داخلی می باشد. و گاها به جای توتون مواد زیان آورتری در این سیگارها مورد استفاده قرار می گیرد ضمن اینکه این سیگارها بیشتر در کشورهای همسایه تولید و از طریق دبی وارد کشور می شود.

کمتر از ترکیه سیگار مصرف می کنیم
برخوردار با اشاره به عدم پرداخت مالیات به خاطر ورود قاچاقی این سیگارها به کشور خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که با وجود اینکه جمعیت ایران و ترکیه با هم برابر هستند اما سرانه مصرف سیگار در ایران نصف مصرف سیگار در ترکیه است. ولی وزارت بهداشت با این گمان که با وضع مالیات بر فروش می تواند مصرف دخانیات در کشور را کاهش دهد به افزایش قاچاق سیگار دامن می زند. در حالیکه مالیات بر فروش بیشتر به درد کشورهایی می خورد که مصرف کننده در انتها این رقم را پرداخت کند. اما وقتی مالیات بر تولید وضع می شود قاچاق افزایش می یابد.

وظیفه مبارزه با قاچاق مجددا بر عهده شرکت دخانیات گذاشته شود
وی در مورد راه های مقابله با قاچاق سیگار در ایران گفت: دخانیات یک سابقه ۷۰ ساله در مورد مبارزه با قاچاق دارد و این موضوع در طول این سال ها در این شرکت نهادینه شده بود اما د ر عرض چند سال اخیر مبارزه با قاچاق بر عهده سازمان های دیگر گذاشته شده است لذا متاسفانه با کمرنگ تر شدن نقش دخانیات قاچاق سیگار افزایش داشته است . البته ما به دنبال این هستیم که وظیفه مبارزه با قاچاق مجددا بر عهده شرکت دخانیات گذاشته شود تا در آینده شاهد وضعیت بهتری باشیم.

نمایندگی تعمیرات ال جی

درباره ی عطا

مطلب پیشنهادی

تایید ارتباط بین سیگار الکتریکی با بیماری آسم و انسداد ریوی

تایید ارتباط بین سیگار الکتریکی با بیماری آسم و انسداد ریوی

نتایج دو مطالعه جدید وجود رابطه استفاده از سیگارهای الکتریکی را با بیماری آسم و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 4 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.