قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / اخبار سیگار / افزایش ۲ برابری مصرف سیگار در دختران ایرانی

افزایش ۲ برابری مصرف سیگار در دختران ایرانی

 ایرج حریرچی در نشست خبری وزارت بهداشت افزود: ۷ میلیون نفر در دنیا سالانه به خاطر مصرف دخانیات فوت می کنند یعنی هر ۶ ثانیه یک نفر در کشور ما نیز این آمار بالاست و در سالهای اخیر افزایش اندکی در حدود ۵ درصد داشته است.
حریرچی با بیان اینکه مرگ و میر ناشی از دخانیات از مرگ ناشی از تصادفات, ایدز و سلاح های سرد و گرم بیشتر است، گفت: در ایران ۸ میلیون نفر سیگار می کشند که حدود ۱۴٫۱۳ درصد جمعیت کشور هستند یعنی از هر ۷ نفر یکی سیگار می کشد.
وی افزود: خطر سکته قلبی و مغزی در افراد سیگاری ۲ تا ۴ برابر و خطر سرطان ریه در این افراد ۲۳ برابر است.
حریرچی ادامه داد: وزن کودکان متولد شده از مادران سیگاری ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم کمتر است.
وی گفت: اغلب نوجوانان قلیان را در کنار خانواده مصرف می کنند و هر وعده مصرف قلیان معادل ۱۰۰ تا ۲۰۰ نخ سیگار است و نشستن کنار فردی که قلیان می کشد معادل کشیدن ۶ تا ۸ نخ سیگار است.
حریرچی گفت: آمارها نشان می دهد در پنج سال گذشته میزان مصرف دخانیات در بین دختران از ۹ دهم درصد به ۲٫۱ درصد رسیده و حدود دو برابر شده است.
وی گفت: میزان شیوع مصرف دخانیات در مردان ایرانی حدود ۲۵٫۱۶ است و از هر چهار مرد یکی سیگار می کشد و به طور متوسط چهار درصد زنان یعنی از هر ۲۵ نفر یکی سیگار می کشد.
قائم مقام وزیر بهداشت اضافه کرد: میزان شیوع مصرف روزانه دخانیات در کشور در پنج سال گذشته از ۱۰٫۹ به ۱۰٫۱ رسیده و کاهش اندکی داشته است. در عوض مصرف قلیان در حال افزایش است.
وی ادامه داد: مصرف سیگار در بین روستاییان بیش از شهری هاست ۱۵٫۴۴ درصد روستاییان و ۱۳٫۶۳ درصد شهرنشینان و به طور کلی ۱۴٫۱۳ درصد ایرانیان سیگار می کشند.
حربرچی گفت: بر اساس سند کنترل بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت موظف است تا سال ۱۴۰۴ حدود ۳۰ درصد از مصرف دخانیات را در کشور کاهش دهد.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: نگرانی فعلی افزایس مصرف دخانیات در بین نوجوانان است زیرا شیوع مصرف دخانیات در بین آنان از حدود سه درصد در پنج سال گذشته به ۳٫۴ درصد رسیده است.
وی گفت: سیگار و قلیان دروازه اعتیاد, رفتارهای پر خطر جنسی و خشونت است.
حریرچی گفت: سالانه بین ۴۰ تاد۵۰ میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می شود و حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان برای خرید سیگار و ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان بابت بیماری های ناشی از آن هزینه می شود و هدر می رود.
*مالیات سیگار در ایران کمتر از ۱۸۱ کشور
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: افزایش مالیات سیگار به خصوص در سطح عرضه خرده فروشی نقش مهمی در کاهش مصرف دارد و به ازای هر ۱۰درصد افزایش مالیات سیگار حدود ۵ درصد از میزان مصرف آن کم می شود.
وی گفت: متاسفانه قیمت سیگار در ایران حدود ۲۰ درصد قیمت آن در کشورهای اصلی تولید کننده است، در واقع کشورهای تولید کننده سیگار را به یک پنجم قیمتی که در کشور خودشان می فروشد وارد بازار ایران می کنند.
حریرچی افزود: میزان مالیات سیگار نیز در ایران از ۱۸۱ کشور دنیا کمتر است در حالی که در کشورهای پیشرفته ۷۰درصد قیمت سیگار مالیات است و ما نیز در ایران برای کاهش مصرف دخانیات چاره ای جز افزایش مالیات آن نداریم. افزایش مالیات مصرف سیگار را بخصوص در بین نوجوانان و فقرا کاهش می دهد.
وی گفت: عرضه دخانیات و قلیان هنوز در کشور به خوبی ساماندهی نشده است اما برخورد با متخلفان ادامه دارد و هم اکنون در ۱۸ استان و ۳۰ دانشگاه علوم پزشکی مصرف قلیان ممنوع شده است.
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: مالیات و جرایم مربوط به دخانیات بازدارنده نیست و با جریمه های ۵۰۰ هزار تومانی تا یک میلیون تومانی نمی تواند با این پدیده مبارزه کرد.
حریرچی افزود: طبق قانون فروش سیگار به صورت نخی و به افراد زیر ۱۸ سال ممنوع است اما متاسفانه انجام می شود حتی خدمات تحویل قلیان در منزل در حال گسترش است و قلیان را در برخی مراکز به قیمت هر قلیان ۵۰ هزار تومان عرضه می کنند و مشتری دارد.
وی گفت: مالیات سیگار در ایران حتما باید یا با طرح مجلس یا لایحه دولت اصلاح شود و میزان مالیات سیگار نیز باید بر قیمت خرده فروشی اعمال شود زیرا قیمت خرده فروشی با قیمت کارخانه بسیار متفاوت است.
حریرچی در نشست خبری در پاسخ به پرسشی درباره اصلاح تعرفه های خدمات پزشکی و اعتراض برخی متخصصان گفت: همان طور که اعلام شده ترجمه کتاب جدید تعرفه های پزشکی کالیفرنیا به سازمان نظام پزشکی واگذار شده است و با توجه به جایگاه دکتر فاضل رئیس این سازمان و همراهی دکتر نوبخت، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس با ایشان که برادر رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی است امیدواریم با ترجمه کتاب جدید و همراهی دولت و بیمه ها، مشکل تعرفه های پزشکی و نارضایتی های موجود حل شود.
وی گفت: بعد از ترجمه کتاب جدید تعرفه های پزشکی درباره اینکه آیا برخی ضرایب آن باید در ایران تغییر کند یا به طور کامل اجرا شود، تصمیم گیری می شود، تصمیم گیری در این مورد در شورای عالی بیمه خواهد بود که وزارت بهداشت در آن فقط یک رأی دارد و انتظار گروه های رشته های پزشکی مختلف و نامه نگاری با وزارت بهداشت تاثیر چندانی ندارد زیرا وزارت بهداشت فقط یک رأی دارد.
قائم مقام وزارت بهداشت در پاسخ به پرسشی درباره تخلفات طب سنتی گفت: تخلفات متعددی در حوز طب سنتی وجود، جاهایی که مجوز دارند و تحت نظارت فعالیت می کنند، تخلفی ندارند اما در مراکز که خدمات طب سنتی بدون مجوز با تابلو یا بدون تابلو خدماتی ارائه می شود، تخلفات متعددی وجود دارد و ادعاهای عجیب و غریبی مطرح شود که سلامت مردم را به مخاطره می اندازد.
وی افزود: برای ساماندهی خدمات طب سنتی به همکاری همه گروها از جمله حوزه علمیه نیاز داریم،متاسفانه افراد زیادی با ادعاهای مختلف از جمله با استفاده از دین برای نفع مادی یا منزلت اجتماعی به سلامت مردم آسیب یم زنند و باعث می شوند که افراد زیادی از درمان علمی و اصلی محروم شوند.
حریرچی گفت: به هر حال توان نظارتی وزارت بهداشت محدود است و همان طور که در مورد مراکز عرضه غیر مجاز دخانیات و فروش نخی سیگار تخلف می کنند، نمی توانیم ناظر ۲۴ ساعته بگذاریم در مورد مراکز غیر مجاز طب سنتی نیز امکان نظارت بر همه مراکز وجود ندارد و نیازمند همکاری بیشتر مردم و سایر دستگاه ها هستیم.
سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به پرسشی درباره اولویت های ادامه طرح تحول سلامت گفت: با توجه به محدودیت منابع، اولویت وزارت بهداشت حفظ دستاوردهای طرح تحول سلامت و نهادینه کردن آن است، با توجه به افزایش تخت های بیمارستانی، افزایش کمی خدمات طرح تحول سلامت انجام می شود.
وی گفت: با توجه به محدودیت منابع برنامه های جدیدی که هزینه بر باشد فعلا در طرح سلامت اضافه نمی شود.
حریرچی افزود: یکی از مسائل مهمی که آینده نظام سلامت را تحت تاثیر می گذارد، افزایش سالمندی است، هم اکنون ۹٫۲ درصد معادل ۷ میلیون سالمند در کشور داریم که تا ۸ سال آینده به ۱۰ د رصد جمعیت و تا سال ۲۰۵۰ به ۳۰ درصد جمعیت کشور افزایش می یابند.
سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: رسیدگی به نیازهای این افراد و برخورداری از سالمندان سالم نیازمند برنامه ریزی است. اقدامی که اکنون شروع شده است ایجاد مراکز مراقبت در منزل است. حدود هزار مرکز مراقبت در منزل با مجوز وزارت بهداشت فعال شده است و خدمات نوینی را به مردم ارائه می کند.
وی گفت: بیماران و سالمندان زیادی هستند که نیازمند مراقبت هستند اما ماندن آنها در بیمارستان فایده ای ندارد و حتی آنان را در معرض عفونت بیمارستانی قرار می دهد و نگهداری آنان در منزل به مراتب هم از نظر اقتصادی و هم سلامتی برای انان بهتر است.
حریرچی درباره نظارت بر بهداشت هیات های مذهبی در ماه محرم نیز گفت: ارزیابی وزارت بهداشت این است که رعایت بهداشت در هیات های مذهبی ماه محرم در حد قابل قبول است.

درباره ی عطا

مطلب پیشنهادی

سیگاری‌ها چقدر درآمد نصیب دولت کردند؟

سیگاری‌ها چقدر درآمد نصیب دولت کردند؟

دریافت مالیات‌های مستقیم و غیرمستقیم یکی از منابع کسب درآمد دولت محسوب می‌شود و در …